Hoşgeldiniz!

Kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleri ile görüşebilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebileceksiniz.

Şimdi Kayıt Ol!

USB TO TTL ( PL2303 ) Windows 10 Driver Sorunu Çözümü ( ÖĞRENELİM )

FurkanKELESOGLU

Moderator
Yönetici
USB TO TTL Nedir ?

USB TO TTL , Bilgisayarın com portu'na UART donanımı üzerinden bağlanmamıza imkan tanıyan bir tür TTL dönüştürücüdür. Normal'de USB'ye direk bağlanmak için USB donanımına sahip bir cihaz lazım ve USB protokolü ile iletişim kurması gerekmektedir. Fakat gömülü sistem veya UART üzerinden haberleşen modüller doğrudan USB hattına(Yani Bilgisayara) bağlanamaz çünkü UART ile USB protokolleri birbirinden cok farklıdır ve iletişim kuramaz. Her cihazda'da USB donanımı olmayabilir (bknz.18F452) Bazılarında ise olabilir (bknz. 18F4550) .

PL2303 Modülünün fiziksel görünümü.
pl2303-usb-ttl-seri-donusturucu-karti-prolific-rs232-ftdi-donustucu-13266-79-B.jpg

Modül üstünde 5 adet pin bulunmaktadır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu pinlerin 2 tanesi RX ve TX uçlarıdır. diğer uçlar ise 3.3v-5v-GND uçlarıdır.
Modül üstünde 1 adet erkek USB Konnektörü bulunmakta.
Asıl işi yapan ise PL2303HX chipidir. bu chipi calıştırmak için modül üstünde 1 adet Kristal Osilatör bulunur. RX ve TX durumları için ve Modül enerji göstergesi için Ledler bulunur. Modülümüz kısaca bu kadar.

Modül için daha çok bilgi bulmak için Googlede PL2303 datasheet diye arama yaptırabilirsiniz. !

Şimdi Driver sorununa gelelim. Coğumuz bunu alıp PC ye taktığı ilk an com port'ta gözüksede bir türlü iletişim kuramadığını görecektir. Hangi Driveri yüklersek yükleyelim bir türlü düzelmeyen ve anlaşılmayan bir sorun.

İlk önce şunları yapın. PL2303 için yüklediğiniz tüm driverleri Denetim Masası -> Programlar > Programlar ve Özellikleri Kısmından PL2303 yazıp PL2303 için yüklenmiş tüm driverleri Bilgisayarınızdan kaldırınız.

Daha Sonra Buradan Driveri indiriniz.

İndirdiğiniz Driver'i .rar dosyasındna cıkarın ve yönetici olarak calıştırıp kurunuz. next next demeniz yeterli. Driver kurulumu bittikten sonra. PL2303 modülünü USB'ye takınız.

Daha sonra Bilgisayarım sağ tık. gelen seçeneklerden Manager (Aygıt Yöneticisi) kısmına tıklayın. 1-2 saniyede sayfa acılacak. Açılan sayfada sol kısımda Device Manager kısmına gelin.
Screenshot_3.png
PORTS(COM & LPT) Kısmında Modülünüz gözükecektir bu farklı bir isimlede olabilir veya farklı com portda'da olabilir sorun değil zaten daha bitmedi. takip edin.

Daha sonra Prolific Usb-to-Seriali secip sağ tık yapıyoruz. ve Update Driver(Driver Güncelle) Seçeneğine tıklıyoruz.

Screenshot_4.png

Driver yazılımını Bilgisayarım içinde Ara Seceneğine tıklıyoruz. Devamında ise. Açılan Sayfada Şurayı seçiyoruz.
Screenshot_5.png Burayı Seçtikten sonra karşımıza 2 adet seçenek gelecek bu seçeneklerden.

Screenshot_6.png

Prolific USB-to-Serial Comm Port Verison:3.3.3.114 [1/14/2209] Olanı seçiyoruz. Tıklayın ona tıklanmış olsa bile.

Eğer Herşey sorunsuz ilerlediyse Başarıyla tamamladığınız bildiren bir ekran ile karşılaçaksınız.
Screenshot_7.png

İşte Bu kadar. :rolleyes::rolleyes::)

Bizzat sorunu kendim yaşamış olup sorunu halletiğim çözümü sizlere sundum. Sizlere göstermek için yeniden kaldırıp yükleme yapmadım. o yüzden dediğim adımları kesinlikle takip edin. benim driverin ismi böyle değil demeyin. işlem bitince bende nasıl gözüküyor ise sizde de öyle gözükecek.

Bir sonra ki Konuda görüşmek üzere. Eğer bu yöntem ile de başaramazsanız. Yorum yapmaktan Çekinmeyin bir çaresini buluruz. kalın sağlıcakla.

Üst Alt