Hoşgeldiniz!

Kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleri ile görüşebilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebileceksiniz.

Şimdi Kayıt Ol!

Orange Pi Zero Kullanarak Wi-Fi ye Bağlanmak

FurkanKELESOGLU

Moderator
Yönetici
Bu Anlatım yapılırken sistemin hiç bir şekilde networke bağlı olmadığı durum göz önüne alınmıştır.

Öncelikle sistemimizde login oluyoruz.
sudo su komutu ile süper admin kullanıcısına geçiş yapalım.

Süper admine geçiş yaptıktan hemen sonra nmtui komutu ile wifi ayarlarını yapmamızı sağlayacak GUI açılacak .

p1.png

GUI açıldıktan sonra "Activate a connection" Seceneğine gelip Enter yaparak bağlantıyı aktif etmek istediğimizi bildiriyoruz.

p3.png

<Activate> Seceneğine enter yaparak öncelikle wlan0 donanımını ayağa kaldıracağız daha sonra Önümüze Orange Pi Zero nun Wi-Fi donanımının bulduğu Wi-Fi ler gözükecektir. Burada Gözüken UCAN_HOLLANDALI SSD li Wi-Fi benim Modemimin WLAN SSD si. Şimdi Bu Wi-Fi'ye bağlanacağız.

p4.png

Bağlanacağımız SSD nin üzerine gelip Enter tuşuna bastıktan sonra Sizden Şifre isteyecektir ( Şifresiz ise istemeyecektir ) şifreyi girdikten sonra yukarıda gördüğünüz resimdeki gibi Connecting diyecektir . eğer şifreniz doğru ise Wi-Fi Ağına bağlanacaksınız. Bağlandığınıda SSD nin sol tarafında bir yıldız işareti belirecektir.

p5.png

Daha sonra " Back " seceneğine gelerek GUI den cıkıyoruz ve komut satırına geri dönmüş oluyoruz. komut satırına ifconfigyazarak Network donanımlarının durumunu öğreniyoruz.

p6.png

Buradaki wlan0 bizim Orange Pi Zero cihazımızın Wi-Fi Donanımı Ve yine inet adı altında cihazımın aldığı IP görebiliyoruz. Bu aşamaya kadar geldiyseniz AP noktasına sorunsuz bağlanmışsınız demektir. Şimdi de internete çıkabiliyor muyuz diye kontrol edelim.
p7.png

ping komutunu kullanarak bir sunucuya istek atıyoruz. ben burda hem kendi sitemizin(devsh.org) bulunduğu sunucuya hem de google ping atarak donanımımın internete çıktığını anlıyorum.

Buraya kadar gelebildiyseniz Donanımınız Wi-Fi Üzerinden internete çıkabiliyor demektir.

Son düzenleme:
Üst Alt