Hoşgeldiniz!

Kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleri ile görüşebilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebileceksiniz.

Şimdi Kayıt Ol!

Özel server'a domain nasıl bağlanır

snow

Administrator
Yönetici
Merhaba arkadaşlar.

Digitalocean üzerinden satın almış olduğunuz bir server a domain adresini nasıl ilişkilendireceğimizi anlatmaya çalışıcam.
Digitalocean üzerinde debian10 kullandım. domain adresinide istediğiniz firmadan alabilirsiniz. her firmada nameserver ayarları bulunur.

öncelikle server'ımızı kuralım.
sağ üst tarafta bulunan create menüsünden Droplet seçeneğine tıklayın.
Screenshot from 2019-09-25 14-12-23.png

daha sonra açılan sayfada en üstte bulunan Choose an image kısmında debian dağıtımından debian10 u seçin.

Screenshot from 2019-09-25 14-12-36.png
server özelliklerinizi amacınız doğrultusunda seçtikten sonra Choose a datacenter region kısmından sunucunun hangi ülkede bulunmasını istediğinizi seçiniz. Ben frankfurt'u seçtim. bu seçim sistem açısından bir farklılığa neden olmaz. sadece bağlantı hızı değişir.

Authentication bölümünde ssh'a nasıl bağlanmak istediğinizi soruyor. ben ssh-key kullanarak bağlanıyorum. siz isterseniz tek seferlik parola ile bağlanabilirsiniz.
ssh-key kullanmak isterseniz linux kullanıyorsanız
Kod:
cat ~/.ssh/id_rsa.pub
yukarıdaki kodu terminalde çalıştırıp oradaki çıktığı kullanmanız gerekmektedir. ayrıntılı bilgi için hemen aynı sayfada bulunan New SSH Key butonuna tıklayabilirsiniz.

oluşturacağınız server'a son olarakta isim verdikten sonra en altta Create Droplet diyerek server'ınızı oluşturabilirsiniz.

Domain adresinizi sunucuya bağlamak için öncelikle domain adresinizi sisteme tanıtmalısınız.
sol menüde bulunan Networking menüsüne giriniz.
Screenshot_2019-09-25 DigitalOcean - Domains.png
açılan sayfada domain adresinizi giriniz.
Screenshot_2019-09-25 DigitalOcean - Domains(1).png
Add Domain dedikten sonra açılan sayfada dns kayıtlarınızı görüceksiniz. Domaininizi az önce oluşturmuş olduğumuz server'a bağlamak için A türünde bir yeni dns kaydına ihtiyacınız var. bu kaydın özelliği sitenin kurulu olduğu server'ın ip adresini barındırıyor olmasıdır.
Hostname kısmına @ karakteri yerleştirin. will direct to kısmına tıkladığınızda ise oluşturmuş olduğunuz server'ın ismini görücekseiniz. oluşturmuş olduğunuz server'a tıklayın ve create record butonuna tıklayın. artık tek yapmanız gereken domain adresinizin ns kayıtlarını değiştirmek.
Screenshot from 2019-09-25 14-39-44.png

domain adresinizi satın aldığınız firmanın sayfasına girin. ve nameserver ayarlarına girip name serverları silin. daha sonra digitalocean da dns sayfasında gördüğünüz DNS kayıtları arasında NS isimli olanların değerlerini yazın. burada dikkat etmeniz gereken olay ns1.digitalocean.com. şeklinde kayıt girmişler. bu kaydın sonundaki .(nokta) işaretini silmeyi unutmayın.
bir kaç dakika içerisinde dns ler güncellenir ve artık server'ınıza ip adresi ile değil domain adresiniz ile bağlanabilirsiniz.

Üst Alt