Hoşgeldiniz!

Kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleri ile görüşebilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebileceksiniz.

Şimdi Kayıt Ol!

Debian 10 sunucuya mail server kurulumu

snow

Administrator
Yönetici
Evet arkadaşlar debian10 sunucudan nasıl mail gönderebileceğimizi anlatmaya çalışıcam.

her zaman olduğu gibi sistemi update ve upgrade ettikten sonra bu yazıdaki işlemleri yapmaya devam edin!

Sudo yetkimizin olduğunu yani su kullanıcısı ile işlem yaptımızı varsayarak komutları yazıyorum. eğer su kullanıcısında değilseniz komutların başına sudo koymayı unutmayın!

ilk olarak mailutils paketimizi kuruyruz. bu paket sayesinde POP3 gibi protokolleri kullanmamıza yardımcıdır. Ancak bu protokolleri zaten biz kendimiz doğrudan kullanmıyacağız.
Kod:
apt install mailutils
kurulum tamamlandıktan sonra sıra mail göndermekte kullanacağım bizi doğrudan alakadar eden postfix paketini kurmaya geldi.
Kod:
apt install postfix
Bu kurulum esnasında bize bir uyarı çıkabilir. Debian10 kurulumunda ben uyarı ile karşılaşmadım. Uyarı ile karşılaşan arkadaşlar yorum yaparak sorunlarını dile getirebilirler.
Kurulum esnasın bize aşağıdaki soru sorulacak.
smtp_internet.png
Genel posta yapılandırmasının sisteminin nasıl olacağını bize soruyor. Sunucuda kurulu olan bir domain üzerinden mail göndericez. Bu yüzden Internet Site seçeneğini seçin.
daha sonra bize domain adresimizi sorucak o kısmada domain adresinizi girdikten sonra enter tuşuna basın.
Eğer dışarıdan birisinin erişip sizin sunucunuz üzerinden mail göndermesini istermiyorsanız postfix paketindeki genel ayarları düzenlemek için main.cf isimli configürasyon dosyasını nano yardımı ile düzenliyeceğiz.
Kod:
nano /etc/postfix/main.cf
main.cfg dosyasını açtıktan sonra ilgili satırı aşağıdaki gibi düzenlemelisiniz.
Kod:
inet_interfaces = loopback-only
Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra main.cfg dosyasını açıp(veya hiç kapatmadan) aşağıdaki koduda aynı şekilde kullanın.
Kod:
mydestination = $myhostname, localhost.$mydomain, $mydomain
postfix paketine reset attıktan sonra mail gönderebilirsiniz.
Kod:
systemctl restart postfix
mail göndermek için aşağıdaki kodu kullanamabilirsiniz.
Kod:
echo "Test mailinin gövdesini bu şekilde oluşturabilirsiniz" | mail -s "Bu bir test mailidir" alicimailadresi

Üst Alt